Let's Do IP!

Як зареєструвати торгову марку

Почнiть реєструвати вашi права інтелектуальної власності вже зараз разом з Let's Do IP!
Якщо ви вперше стикаєтесь з питанням реєстрації торговельної марки, то повинні розуміти насамперед що ж це взагалі за поняття та які переваги вам надасть така реєстрація.
Не вдаючись до дослівного викладення положень законодавства, в цілому торговельна марка (торгова марка, знак для товарів і послуг, бренд, логотип) - це позначення, яке відрізняє ваші товари та/або послуги від інших. Таким позначенням може бути слово, графічний елемент або їх поєднання.

Право власності на знак засвідчується свідоцтвом, дія якого становить 10 років (з можливістю продовження дії щоразу на 10 років). При цьому права, що випливають зі свідоцтва діють від дати подання заявки.

Торговельна марка реєструється у відношенні певних товарів та/або послуг. Всі товари та послуги відображені в 45 класах Міжнародної класифікації товарів та послуг (МКТП), яку можна знайти за посиланням. Тобто одне й те саме позначення може бути зареєстроване у різних класах МКТП на різних осіб. Так, наприклад, слово "ПАНДА" одночасно зареєстроване на ім'я різних власників: у 6 класі (для виробів з металу), у 5 класі (для гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів), у 29-32 класах (для продуктів харчування та безалкогольних напоїв). Для правильного віднесення ваших видів діяльності до певних класів МКТП звертайтесь за допомогою до експертів з питань інтелектуальної власності.

Адже обсяг правової охорони, що надається у зв'язку з реєстрацією торговельної марки, визначається зображенням знака, а також переліком товарів та/або послуг, у відношенні яких знак зареєстрований. Тобто, якщо ви є власником ТМ "ПАНДА" у 5 класі для гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів, ви не можете заборонити реєструвати та використовувати цей знак іншій особі, наприклад, стосовно одягу. Таким чином правильне віднесення ваших товарів/послуг до певних класів МКТП є вкрай необхідною передумовою успішного функціонування вашого бренду в подальшому.

Торговельна марка має територіальний принцип дії, тобто зареєстрована ТМ в Україні діє виключно на території України. Якщо ви плануєте розширювати бізнес в інші країни - вам слід заздалегідь потурбуватись про реєстрацію торговельної марки безпосередньо в країні, яка вас цікавить. Реєстрацію ТМ в інших країнах можна здійснити різними способами. Звертайтесь до нас вже зараз - наші експерти із задоволенням допоможуть обрати найбільш вигідний та перспективний шлях реєстрації вашого бренду за кордоном.
Права, що набуваються у зв'язку з реєстрацією ТМ
 • ви маєте право використовувати знак у відношенні товарів та/або послуг, для яких він зареєстрований (наносити на товар, упаковку, етикетку, нашивку, бирку, вивіску, пов'язану з ним, зберігати такий товар з метою пропонування для продажу, пропонувати для продажу, продавати, імпортувати та експортувати; застосовувати його під час пропонування та надання послуг; застосовувати в документації чи в рекламі та в мережі Інтернет);
 • ви можете передати право на знак для товарів і послуг іншій особі або надати дозвіл на використання (ліцензію);
 • ви маєте виключне право забороняти іншим особам використовувати ваш знак або схоже із ним позначення стосовно товарів та/або послуг, у відношенні яких знак зареєстрований, а також споріднених;
 • ви маєте право забороняти будь-кому використовувати без вашої згоди знак або схоже із ним позначення в доменних іменах (за умови, що такі сайти стосуються товарів/послуг, у відношенні яких зареєстрований ваш знак);
 • ви маєте право проставляти поряд зі знаком попереджувальне маркування, яке свідчить про реєстрацію знака, проте яке саме маркування Законом не визначено. Найбільш розповсюджені - ®️, ТМ. І не слухайте рекомендації представників, які запевняють, що після подання заявки ставиться маркування ТМ, а після отримання свідоцтва - ®️. Це не відповідає положенням Закону, в якому чітко вказано, що попереджувальне маркування має право проставляти лише власник свідоцтва.
З часом торговельна марка стає цінністю та конкурентною перевагою вашої компанії, завдяки якій споживачі обирають саме ваші товари та послуги.
Для чого необхідна реєстрація торговельної марки
 • Для захисту бізнесу. Ви можете вигадати дуже оригінальну та яскраву назву для ідентифікації своїх товарів/послуг, вкладати гроші в рекламу та просування, проте зекономити на реєстрації торговельної марки. Цим можуть скористатись ваші конкуренти і зареєструвати ваше оригінальне позначення в якості знака для товарів і послуг. Таким чином вам доведеться витрачати кошти на ребрендинг, і ця сума буде значно більшою, ніж та, яку ви могли витратити на реєстрацію знака.
 • Для реєстрації домена першого рівня .ua наявність свідоцтва на знак для товарів і послуг є обов'язковою умовою.
 • Зареєстрована ТМ викликає більшу довіру у споживачів, адже передбачає, що ви слідкуєте за якістю товарів/послуг. З часом торговельна марка стає цінністю та конкурентною перевагою вашої компанії, завдяки якій споживачі обирають саме ваші товари/послуги.
 • Для стримання конкурентів. Адже в той час як ви витрачаєте багато коштів для просування власної ТМ, слідкуєте за якістю товарів/послуг, щоб заслужити довіру споживачів, конкуренти можуть піти іншим недобросовісним шляхом, використовуючи для маркування своїх товарів/послуг таке ж або схоже із вашим позначення. В цьому випадку свідоцтво на знак для товарів і послуг надасть вам право забороняти їм таке використання.
 • При спонсорстві, адже відповідно до положень частини 1 ст. 5 Закону України "Про рекламу", у теле-, радіопередачах, матеріалах в інших ЗМІ, видовищних та інших заходах, які створені і проводяться за участю спонсорів, забороняється наводити будь-яку інформацію рекламного характеру про спонсора та/або його товари, крім імені або найменування та знака для товарів і послуг спонсорів.
Також важливим є не стати порушником прав третіх осіб, які є власниками знака для товарів і послуг, використовуючи у господарській діяльності для маркування товарів/послуг незареєстроване позначення (адже ви можете навіть не знати про існування зареєстрованої ТМ у відношенні таких же або споріднених товарів/послуг). Лише зареєструвавши ваше позначення в якості знака для товарів і послуг ви можете бути впевнені, що не отримаєте претензію про порушення прав третіх осіб (хоча й трапляються поодинокі випадки). При виникненні будь-яких спірних питань - звертайтесь за консультацією до юристів у сфері інтелектуальної власності.
Підготовка до реєстрації торговельної марки
Перед тим, як розпочати державну реєстрацію торговельної марки, слід визначитись:

 1. У відношенні яких саме товарів/послуг така реєстрація необхідна, з огляду на це обрати класи МКТП. Ми радимо звернутися із питанням визначення класів до експертів з питань інтелектуальної власності.

 2. Хто буде заявником, а в подальшому стане власником свідоцтва України на знак для товарів і послуг - це може бути фізична або юридична особа, резидент або нерезидент України, а також декілька осіб одразу.

 3. Із зображенням знака - слово, слово та графічний елемент, графічний елемент, у чорно-білому виконанні або кольоровому.

 4. Чи можете ви чекати на реєстрацію 18-22 місяці, або вам необхідна прискорена реєстрація знака, яка становить 8 місяців до отримання свідоцтва.

Реєстрація ТМ - досить тривалий процес, в ході якого проводиться експертиза на знак, тобто перевіряється чи відповідає знак умовам надання правової охорони, визначеним Законом. Підстав для відмови у наданні правової охорони є декілька, проте найбільш розповсюдженою залишається відмова через тотожність або схожість із раніше зареєстрованим або поданим на реєстрацію знаком у відношенні таких же або споріднених товарів/послуг на ім'я третьої особи.

У зв'язку з цим, ми рекомендуємо перед поданням знака на реєстрацію провести пошук з метою оцінки перспектив його реєстрації в цілому. Провести такий інформаційний пошук можна самостійно за відкритими базами даних, проте слід пам'ятати, що у таких базах відображена не повна інформація, а тому все одно залишається ризик отримати відмову в реєстрації знака.

І якщо ви не знайшли у пошукових системах під час введення пошукового запиту за ключовим словом ваш знак, це ще зовсім не означає, що він не зареєстрований в якості знака для товарів і послуг. Та навпаки, якщо ви знайшли ідентичний вашому позначенню знак, поряд з яким є символ ®️ - це ще не означає, що даний знак зареєстрований в країні, яка вас цікавить, а також, що він зареєстрований саме у відношенні необхідних вам класів товарів/послуг.

Тому для глибокої оцінки саме вашої ситуації та розуміння перспектив реєстрації вашого знака у відношенні необхідних вам товарів/послуг, радимо все ж звертатись щодо питань проведення інформаційного пошуку до експертів.
Чи варто реєструвати торговельну марку самостійно?
Якось нещодавно я почула вислів: "Що може бути простішим за реєстрацію торговельної марки?!"

Так, звісно, ви можете зекономити та подати знак на реєстрацію самостійно (за умови, що ви є резидентом України).
Якщо у вас немає електронного підпису, виданого безпосередньо Укрпатентом, ви можете подати знак на реєстрацію виключно на паперовому носії.
Для цього необхідно лише правильно заповнити бланк заяви, в якому зазначити ПІП або найменування заявника та його адресу, перелік товарів та/або послуг, згрупованих за МКТП, додати необхідну кількість зображень знака та документ про сплату державного збору за подання заявки. До речі, збір можна сплатити навіть не одразу, головне - щоб він був сплачений протягом двох місяців від дати подання заявки. Інакше заявка буде вважатися неподаною. Розмір державного збору за подання заявки на одного заявника в одному класі МКТП з 19.07.2019 року становить 4000 грн.

Заповнену заяву разом з додатками вам доведеться направити на адресу Укрпатента і надалі буде здійснюватись листування у паперовому вигляді. При цьому не слід забувати, що необхідно реагувати на запити або повідомлення експертизи у встановлений чинним законодавством строк. Тому наступні 18-20 місяців вам доведеться ретельно перевіряти пошту і слідкувати, щоб вона не загубилась, як це нерідко трапляється.

В той же час звертаючись до представників патентно-правової компанії з метою супроводу реєстрації знаків для товарів і послуг, ви маєте наступні переваги:

 • Економія вашого часу. Адже навіть для того, щоб заповнити та надіслати бланк заяви вам доведеться витратити чимало часу.

 • Економія ваших коштів. Державний збір за подання заявки в електронному вигляді сплачується у розмірі 80% від встановленого збору, тобто реєстрація ТМ в одному класі на одного заявника становитиме 3200 грн. - економія на одному класі 800 грн!

 • Ви можете бути впевнені, що відповіді на запити або повідомлення експертизи будуть надіслані вчасно.

 • Ми будемо інформувати вас про проходження етапів реєстрації, надавати вам необхідні роз'яснення.
Проте вибір звісно за вами - реєструвати знак самостійно або звернутися за допомогою до професіоналів. Ми будемо раді відповісти на будь-які ваші питання та допоможемо зробити процес реєстрації торговельної марки максимально зручним.
Експертиза заявки та отримання свідоцтва України на знак для товарів і послуг
Після того, як заявка на реєстрацію знака подана, вона проходить декілька етапів:

 1. Встановлення дати подання заявки. Укрпатентом перевіряється наявність у заявці зображення знака, переліку товарів/послуг, відомостей про заявника та документу про сплату збору за подання заявки. При наявності перелічених документів Укрпатентом надсилається повідомлення про встановлення дати подання заявки. Ця дата в подальшому відіграє важливу роль, адже саме з дати подання заявки діють права, що випливають зі свідоцтва.
 2. Формальна експертиза. Укрпатентом перевіряється правильність оформлення заявки, переліку товарів/послуг та чи є в матеріалах заявки довіреність, якщо вона була подана через представника. За результатами проведення експертизи Укрпатентом може бути направлене повідомлення про уточнення переліку товарів та/або послуг або про надсилання довіреності, яке потребує відповіді. За умови відсутності зауважень до оформлення матеріалів заявки буде надісланий висновок формальної експертизи на знак.
 3. Кваліфікаційна експертиза. Саме під час її проведення перевіряється чи відповідає заявлене позначення умовам надання правової охорони. Відповідно до положень Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", існує декілька підстав для відмови в наданні правової охорони. За результатами проведення даної експертизи, надсилається або повідомлення про можливу відмову в реєстрації позначення, або рішення про реєстрацію знака.
При надходженні повідомлення про можливу відмову у заявника є можливість надати до Укрпатенту відповідь у двомісячний строк, в якій викласти всі свої аргументи на користь реєстрації позначення. Навіть якщо ви подали знак на реєстрацію самостійно, підготовку відповіді на повідомлення про можливу відмову ми радимо вам доручити експертам, які допоможуть вам обрати найбільш вдалі аргументи на користь реєстрації вашого знака. Адже від даної відповіді залежить яке рішення буде винесено Укрпатентом - про відмову у реєстрації позначення або про реєстрацію.

Після одержання рішення про реєстрацію знака настає останній етап реєстрації - отримання свідоцтва України на знак для товарів і послуг, під час якого в тому числі необхідно сплатити відповідні державне мито та збори.
Цікавить реєстрація торгової марки?
Ми допоможемо зробити процес реєстрації максимально зручним для вас і вам не доведеться витрачати свій час на те, щоб розібратися у всіх тонкощах і деталях кожного етапу реєстрації знака
Зв'яжіться з нами

+38 (098) 372 37 27
+38 (095) 595 27 57
+38 (093) 773 83 18

м. Дніпро, Вул. Набережна Перемоги, буд. 7,
Бартоломео Резорт Таун, башта 1, 4-й поверх, офіс 208
Усі права захищено 2021