Досить часто від клієнтів можна почути питання:
Чи можна запатентувати мій винахід в усьому світі? Тому ми вирішили дещо роз'яснити дане питання. Теоретично це звісно можливо, АЛЕ …
По-перше, єдиного міжнародного патенту, що діє на території всіх країн світу, не існує.
По-друге, патент має територіальний принцип дії, тобто його правова охорона поширюється лише на територію тієї країни, де він зареєстрований.
По-третє, коли ми надаємо розрахунок вартості реєстрації в декількох країнах світу, то бажання "в усьому світі" вмить скорочується до конкретного переліку країн, в яких дійсно клієнт зацікавлений.
Отже, якщо ви плануєте комерційне використання своєї розробки за кордоном –
вам необхідно запатентувати її також на території кожної з країн вашого комерційного інтересу.
Перш за все, варто зазначити, що патентування винаходу або корисної моделі в будь-якій іншій країні здійснюється за умови попереднього подання заявки в Україні. Далі у вас є 12 місяців для того, щоб прийняти рішення щодо патентування в інших країнах, яке здійснюється саме на основі вашої української заявки.
Способи патентування винаходу або корисної моделі за кордоном:
1. Подати заявку безпосередньо до відомства країни, що становить для вас комерційний інтерес -
за національною процедурою на основі української заявки. Наприклад, вас цікавить реєстрація патенту виключно на території США, тож на базі української заявки може бути подана заявка на винахід безпосередньо у США.
2. Подати заявку на винахід
за регіональною процедурою на основі української заявки. Наприклад, вас цікавить
реєстрація винаходу в Європейських країнах, тож на базі української заявки може бути подана заявка на винахід до Європейського патентного відомства. При цьому державами-членами Європейської патентної організації є 39 країн, серед яких: Албанія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Швейцарія, Кіпр, Чехія, Німеччина, Данія, Естонія, Іспанія, Фінляндія, Франція, Великобританія, Греція, Хорватія, Угорщина, Ірландія, Ісландія, Італія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Латвія, Монако, Чорногорія, Північна Македонія, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Швеція, Словенія, Словаччина, Сан-Марино, Турція (
актуальний перелік країн можна знайти тут). Крім того, Європейська патентна організація підписала угоду про розширення з державою, яка не є членом ЄПО - Боснією та Герцоговиною (
актуальний перелік тут), а також угоди про валідацію Європейського патенту на території наступних держав, які не є членами ЄПО: Марокко, Молдова, Туніс, Камбоджа, Грузія (
актуальний перелік країн можна знайти за посиланням).
До Європейського патентного відомства подається єдина заявка англійською, французькою або німецькою мовою.
Отриманий Європейський патент автоматично діятиме на території наступних держав: Бельгії, Німеччини, Франції, Швейцарії, Ліхтенштейну, Монако, Ірландії, Люксембургу та Великобританії.
Також існує можливість одержання унітарного патенту, який діятиме на території наступних держав: Австрія, Бельгія, Болгарія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Словенія, Швеція.
На території інших країн необхідно додатково здійснити процедуру валідації.
Крім Європейської патентної організації, існують наступні регіональні відомства:
- Африканська організація інтелектуальної власності (OAPI) включає наступні держави-члени: Бенін, Буркіна Фасо, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Коморські острови, Конго, Кот д'Івуар, Габон, Гвінея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея, Малі, Мавританія, Нігер, Сенегал, Чад, Того.
- Африканська регіональна організація інтелектуальної власності (ARIPO) включає наступні держави-члени: Ботсвана, Кабо-Верде, Гана, Кенія, Есватіні, Лесото, Ліберія, Малаві, Маврикій, Мозамбік, Намібія, Руанда, Сан-Томе і Прінсіпі, Сейшели, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Судан, Танзанія, Гамбія, Уганда, Замбія, Зімбабве.
- Євразійська патентна організація, яка включає наступні держави-члени: Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Білорусь та Росія. Однак у зв'язку з тим, що головний офіс цієї організації знаходиться у Москві, - ми не надаємо послуги щодо реєстрації винаходів у цьому регіоні. Водночас ми будемо раді допомогти з патентуванням винаходу на території будь-якої держави-члена Євразійської патентної організації, крім Росії та Білорусі.
3. Подати на основі української заявки міжнародну заявку РСТ (Patent Cooperation Treaty), тобто в рамках Договору про патентну кооперацію. Така міжнародна заявка протягом 30 або 31 місяців від дати подання української заявки або дати пріоритету має бути введена в національні та/або регіональні фази патентування в обраних вами країнах, що в подальшому дозволить отримати патент в таких країнах.
Зауважимо, що PCT заявка не дозволяє отримати міжнародний патент, який діє на території всіх держав світу, адже такого не існує, водночас PCT заявка вважається поданою в
усіх країнах-учасницях Договору про патентну кооперацію (а їх 157, і зазначена кількість країн-учасниць поступово зростає), що надасть вам дуже суттєву перевагу - час. Адже на прийняття рішення щодо патентування в інших країнах, пошук партнерів та/або спонсорів у вас буде не 12 місяців, а 30 (в деяких країнах навіть 31 місяць) від дати подання української заявки або дати пріоритету.
Крім того після подання міжнародної заявки здійснюється міжнародний пошук, за результатами якого можна остаточно визначити доцільність подальшого патентування вашої розробки, а також внести деякі зміни у формулу винаходу (за необхідності).
Публікується міжнародна заявка через 18 місяців від дати подання української заявки або дати пріоритету. Далі, як вже було зазначено вище, протягом 30 або 31 місяця РСТ заявку необхідно перевести у національні та/або регіональні фази патентування у державах вашого комерційного інтересу.
Після введення в національну (регіональну) фазу патентування відомства обраних країн (регіонів) проводять експертизу винаходу та приймають рішення про видачу патенту або про відмову у видачі патенту у відповідній державі.
У разі, якщо РСТ-заявка не буде введена в національні (регіональні) фази патентування, то вона вважатиметься неподаною у таких країнах (регіонах) від самого початку процесу реєстрації.
У разі, якщо ви маєте сумніви яку обрати стратегію патентування -
ми будемо раді вам допомогти.